Definicja bioklimatologii
Jednym z istotnych, choć często niedostrzeganych elementów kształtujących jakość naszego życia są warunki biometeorologiczne.
Są one wypadkową bodźców meteorologicznych oddziałujących na nasze organizmy oraz czynników fizjologicznych związanych z dostosowywaniem się do tych bodźców; wyrażają wpływ uwarunkowań klimatycznych oraz bieżących warunków pogodowych na nasze funkcjonowanie, zdrowie oraz na komfort naszego życia.
Do najważniejszych bodźców wpływających na warunki biometeorologiczne należą:
- temperatura powietrza;
- ilość promieniowania słonecznego docierająca do powierzchni ciała;
- prędkość wiatru, określająca wielkość wymiany ciepła pomiędzy powietrzem a powierzchnią ciała (wpływająca na prędkość wychładzania się organizmu);
- wilgotność powietrza, wpływająca m.in. na odczucie parności oraz tempo odparowywania potu z powierzchni ciała (jednym z efektów parowania potu jest np. obniżenie temperatury skóry).
Czynniki fizjologiczne wpływające na nasze odczucia warunków biometeorologicznych to przede wszystkim:
- metaboliczna produkcja ciepła przez organizm jaka zachodzi w danych warunkach;
- częstotliwość tętna
- intensywność oddychania;
- intensywność pocenia się.
Dwa ostatnie czynniki powodują straty ciepła z organizmu.
Wpływ bodźców bioklimatycznych i biometeorologicznych na nasze życie najsilniej zaznacza się w sytuacjach skrajnych, związanych np. z silnym stresem gorąca, mrozami, czy silnym wiatrem. Następująca w takich warunkach fizjologiczna reakcja, kompensująca nadmierne przegrzanie lub wychłodzenie powoduje bardzo silne obciążenie organizmu, prowadzące często – zwłaszcza u osób słabszych – do zagrożenia zdrowia i życia.
Oprac. T. Sawiński